افزایش وزن ناگهانی ، عوامل و توصیه‌هایی جهت جلوگیری از آن

افزایش وزن ناگهانی ، عوامل و توصیه‌هایی جهت جلوگیری از آن

افزایش وزن ناگهانی زمانی اتفاق می‌افتد که بدون دلیل خاصی وزن اضافه کنید. افزایش وزن ناگهانی اغلب به دلیل احتباس مایعات، رشد غیرطبیعی بدن، یبوست، بارداری یا به دلیل عوارض جانبی دارو رخ می‌دهد.

افزایش ناگهانی وزن می‌تواند دوره ای، مداوم یا سریع باشد. بارز‌ترین افزایش وزن ناگهانی در چرخه قاعدگی زنان تجربه می‌شود.

در این مقاله شما را با افزایش وزن ناگهانی، عوامل و توصیه‌هایی جهت جلوگیری از آن آَشنا می‌کنیم.

چه عواملی باعث افزایش وزن ناگهانی می‌شوند؟

بارداری

یکی از رایج‌ترین دلایل افزایش وزن ناگهانی، بارداری است. بسیاری از زنان برای رشد بهتر کودک، بیشتر غذا می‌خورند به همین دلیل خانم‌ها با رشد کودک وزن اضافه می‌کنند. این وزن اضافی شامل کودک، مایع آمنیوتیک، افزایش خونرسانی و بزرگ شدن رحم است.

تغییرات هورمونی

زنان در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی، وارد مرحله‌ای به نام یائسگی می‌شوند در این سنین استروژن کاهش می‌باشد. کاهش استروژن باعث می‌شود زنان در یائسگی افزایش وزن در ناحیه شکم و باسن را تجربه کنند.

جدا از تغییرات هورمونی یائسگی، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز ممکن است افزایش وزن پیدا کنند. به طور کلی تغییرات هورمونی در میانسالی می‌تواند باعث کند شدن متابولیسم شود و منجر به افزایش وزن شود.

عواملی که بر سطح هورمون(زنان و مردان) تأثیر می‌گذارند شامل موارد زیر است:

 • کم کاری تیروئید
 • افزایش تولید کورتیزول (هورمون استرس)
 • افزایش تولید آلدوسترون

احتباس مایعات

افزایش وزن ناگهانی ممکن است نتیجه احتباس مایعات باشد که می‌تواند باعث متورم شدن اندام، دست‌ها، پاها، صورت یا شکم شود.

افرادی که دچار نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، بیماری کبدی هستند یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند ممکن است این نوع افزایش وزن را تجربه کنند.

هر فردی باید در نظر داشته باشد در صورت مشاهده علائم ماندگار تورم باید به پزشک مربوطه مراجعه کند.

داروها

افزایش وزن ناگهانی می‌تواند به دلیل مصرف داروها باشد، این داروها شامل موارد زیر است:

 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد روان پریشی
 • قرص‌های جلوگیری از بارداری

علائم افزایش وزن ناگهانی چیست؟

بسته به علت، علائم افزایش وزن ناگهانی می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد. علائم مرتبط با این نوع افزایش وزن ممکن است شامل ناراحتی شکمی ‌یا درد و نفخ باشد. همچنین می‌توانید تورم قابل مشاهده ای در شکم و سایر نواحی بدن از جمله اندام‌های تهتانی (پاها یا دست‌ها) تجربه کنید.

در صورت بروز علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • حساسیت پوستی
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • تعریق
 • تغییرات بینایی

گزینه‌های درمانی برای افزایش ناگهانی وزن چیست؟

روش‌های مختلفی برای درمان افزایش وزن ناگهانی وجود دارد. اگر علت این افزایش ورن عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک ممکن است برای تعادل سطح هورمون‌های شما دارو تجویز کند.

این داروها اغلب به صورت طولانی مدت استفاده می‌شوند. چنانچه داروی خاصی که مصرف می‌کنید دلیل بروز این مشکل است، پزشک شما درمان‌های جایگزین را توصیه می‌کند.

آیا دیر شام خوردن باعث افزایش وزن ناگهانی می‌شود؟

افزایش-وزن-ناگهانی-2

بسیاری از افراد دلیل افزایش وزن خود را شام خوردن دیر هنگام می‌باشد. چنانچه این احتمال را می‌دهید سعی کنید بعد از ساعت ۸ غذا نخورید. ولی در نظر داشته باشید آنچه می‌خورید بسیار مهم‌تر از زمانی است که می‌خورید.

آهنگ هضم شبانه روزی بدن انسان

این تفکر که غذا خوردن در شب باعث افزایش وزن می‌شود از مطالعاتی ناشی می‌شود که نشان می‌دهد بدن ممکن است کالری دریافت شده از مواد غذایی را به طور متفاوتی در روز استفاده کند.

برخی محققان اظهار می‌کنند که غذا خوردن در شب برخلاف آهنگ هضم شبانه روزی بدن شما عمل می‌کند، مغز شما چرخه ۲۴ ساعته منظمی‌ دارد که به بدن شما می‌گوید چه موقع بخوابد، بخورد و بیدار شود.

برای اثبات این ادعا آزمایشی روی موش‌ها انجام شد که طبق این آزمایش، موشهایی که برخلاف آهنگ هضم شبانه روزی بدن خود غذا می‌خورند، به طور قابل توجهی وزن بیشتری نسبت به موشهایی که فقط در ساعات بیداری غذا می‌خورند، اضافه می‌کردند.

 اما افراد باید در نظر داشته باشند چنانچه کل کالری دریافتی شما در حد نیاز روزانه شما باشد، غذا خوردن در شب باعث افزایش وزن نمی‌شود.

زمان و فرکانس غذا

اگرچه میزان کالری‌هایی که دریافت می‌کنید در نهایت بر وزن شما تأثیر می‌گذارد، تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است روش‌هایی برای تنظیم اشتهای شما از طریق زمان و تعداد وعده‌های غذایی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال خوردن یک صبحانه با کالری بالاتر ممکن است شما را بیشتر سیر نگه دارد و باعث جلوگیری از پرخوری در شب می‌شود. 

در یک مطالعه افرادی که صبحانه ۶۰۰ کالری می‌خورند، اشتهای کمتری دارند و در طی روز ولع خوردن مواد غذایی کمتری نسبت به افرادی که ۳۰۰ کالری صبحانه می‌خورند، دارند.

چند توصیه کلی جهت جلوگیری از افزایش وزن ناگهانی

 • سعی کنید روزانه به میزان مناسب بدن خودتان کالری دریافت کنید، نه بیشتر.
 • چنانچه بعد از خوردن داروی خاصی هرگونه چاقی یا افزایش وزن را در خود مشاهده کردید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • اگر بعد از شام احساس گرسنگی کردید، مواد غذایی کم کالری را برای خوردن انتخاب کنید.
 • وعده‌های غذایی مکرر و کوچک در طول روز بخورید تا اشتها را کنترل کرده و ولع خوردن غذا در اواخر شب را برطرف کنید.

سخن آخر

دلایل زیادی می‌تواند منجر به افزایش وزن ناگهانی شود از این رو افراد باید در نظر داشته باشند روزانه چه میزان کالری دریافت می‌کنند. بارداری، مصرف داروها و همچنین احتباس مایعات در بدن می‌تواند از دلایل عمده افزایش وزن ناگهانی شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *