بررسی آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان

بررسی آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان

آسیب‌شناسی روانی به بررسی وضعیت‎های روحی غیرعادی فرد اطلاق می‌گردد. در واقع می‌توان گفت آسیب شناسی روان ‌شناختی به مطالعه بیماری روانی یا پریشانی ذهنی پرداخته می‎‌شود. نتیجه آن نیز نشان دهنده بیماری روانی یا اختلال روانی در فرد است.

همچنین آسیب ‌شناسی روانی یکی از شاخه‌های روان ‌شناسی است که رفتارهای بیمارگونه و ناهنجار یک فرد را بررسی می‌کند. برای آشنایی با آسیب‌ شناسی روانی کودک و نوجوان تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان

مطالعات علمی زیادی درباره آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان و اختلالات روانی در کودک و نوجوان انجام شده است. نمونه‌هایی از آسیب شناسی روانی شامل بررسی اختلالات بیش فعالی و اختلالات طیف اوتیسم می‌باشد، البته انواع دیگری هم موجود است.

به طور معمول این مشکل روانی را اولین بار در دوران کودکی تشخیص می‌دهند. محققین این حوزه با تحقیق بر روی روانشناسی رشد و بالینی کودک و نوجوان از این آسیب مطلع می‎شوند.

بسیاری از اختلالات روان‌ شناختی در کودکان ناشی از مکانیسم‌های ژنتیکی و فیزیولوژیکی است، اگر چه در بسیاری از کودکان و نوجوانان بدون پیش زمینه‌ نیز، اختلالات روانی وجود دارد.

تشخیص اختلالات با مکانیسم‌های فیزیکی یا بیولوژیکی در کودکان آسان است و اغلب در اوایل دوران کودکی به راحتی تشخیص داده می‎شود. در حالی که بعضی از اختلالات، صرف نظر از مکانیسم‌هایی که برایشان تعریف شده است، تا بزرگ‌ سالی نیز شناسایی نمی‌شوند.

آسیب شناسی روانی به بررسی چه عواملی می‌پردازد؟

آسیب-شناسی-روانی-2

فشار و استرس

طبق مطالعات انجام شده بر روی کودکان برای آسیب شناسی روانی در آنها در دو گروه سنی از نوزادی تا پنج سالگی و همین‌طور از پانزده سالگی تا بیست سالگی، به این نتیجه رسیده‌اند که نه تنها استرس مادر بر کودک تأثیر می‌گذارد، بلکه استرس کودک نیز بر مادر تأثیرگذار است.

در ایام قدیم بر این باور بوده‌اند مادرانی که از افسردگی پس از زایمان رنج می برند احتمال دارد فرزندشان زودتر به این دسته از اختلالات روانی دچار شده است.

امروزه نیز مشخص شده است که مادرانی که بعد از زایمان افسرده می‌شوند، این افسردگی بر روی کودک آنها نیز تاثیر می‎گذارد. همچنین اختلالات روانی در کودکان نیز باعث ایجاد و تشدید افسردگی در مادر می‌شود.

کودکانی که این اختلالات روانی را دارند ممکن است در مادرشان استرس بیشتری ایجاد کنند، همین‌طور مادرانی که از این بیماری روانی رنج می‌برند نیز ممکن است در فرزندشان استرس ایجاد کنند.

موارد فوق علاوه بر این که باعث شدت گرفتن استرس می‎شود، باعث افزایش سطح افسردگی، بیش فعالی، اختلال سرکشی، اختلالات یادگیری و اختلال رشد هم در مادر و هم در کودک می‌‎شود.

سن کودکان و نوجوانان

طبق آمارهای اعلامی، تخمین زده شده است که ۵٪ کودکان زیر هشت سال از اختلال روان‌‌پریشی رنج می‌برند. البته دختران بیشتر از پسران در موقعیت‌های مشابه اختلالات خود را آشکار می‌کنند.

همچنین در شانزده سالگی، حدود ۳۰ درصد کودکان می‌توانند حداقل معیار یک اختلال روان‌شناختی را داشته باشند در حالی که فقط تعداد کمی از این کودکان به دلیل اختلالی که دارند تحت درمان قرار می‌گیرند.

آسیب شناسی روانی در کودکان و نوجوانان منجر به تجویز چه داروهایی می‌شود؟

بسیاری از اختلالات روانی کودکان با یکسری داروهای کنترل‌ کننده که توسط متخصص اطفال یا روان‌پزشک تجویز می‌شود قابل درمان است. این داروها با ارزیابی گسترده از کودک مثل بازدید از مدرسه و ارزیابی رفتار و اخلاق کودک، تجویز می‌شود.

برای اینکه نیاز اصلی بیمار به نوع دارو تشخیص داده شود، آزمایش‌های مختلفی صورت گیرد. برخی از داروها دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند که باید زیرنظر متخصصین و والدین باشد.

این داروها در طبقات و دسته بندی‌های مختلفی قرار دارند که پزشکان می‎توانند بر حسب نیاز از بین آن‎ها انتخاب و تجویز کنند. تعدادی از این داروها عبارت‌اند از:

  • تثبیت کننده‎های خلقی ضد تشنج
  • داروهای ضد روان پریشی غیر معمولی
  • داروهای ضد روان پریشی سنتی
  • مسدود کننده‌های بتا
  • آگونیست‌های آلفا ۲

عوارض داروها عبارت‌اند از:

  • خشکی دهان
  • افکار خودکشی

سخن آخر

دقت داشته باشید که برای تشخیص نوع دارو برای آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان، حتماً با پزشک یا روان شناس مشورت کنید.

احتمال دارد دو کودک دارای دو اختلال کاملاً غیر مشابه باشند ولی از یک دارو برای درمان استفاده کنند و یا هر دو کودک اختلال مشابه داشته باشند ولی از دو داروی متفاوت استفاده کنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *