نقش گرده گل در مکمل‌های ورزشی

نقش گرده گل در مکمل‌های ورزشی

مصریان قدیم گرده گل را پودر زندگی بخش نامگذاری کرده بودند. هنوز افسانه‌های زیادی پیرامون این پودر نهفته است که نیازمند تحقیق و تفکر است. اولین مورد استفاده آن برای مقاصد پزشکی توسط متخصصان عربی و یهودی گزارش شد. در عصر جدید درست بعد از دومین جنگ جهانی همزمان با پرورش و توسعه کندوهای عسل استفاده از آن گسترش یافت. جدول زیر به اختصار به ترکیبات آن اشاره می‌کند.

جدول گرده گل

البته باید در ذهن داشت که این مقادیر بسته یه این که منبع گرده گل از چه گلی تامین می‌شود متنوع خواهد بود. بنابراین برای بعضی از گرده گل‌ها مقدار RDI (REFERENCE DAILY INTAKE) مناسب‌تر و مطلوب‌تر خواهد بود. (مقدار مناسب و کافی از هر ماده غذایی که بر حسب گرم در روز محاسبه می‌شود.)

در جدول زیر به مواد معدنی گرده گل اشاره شده است.

جدول مواد معدنی گرده گل

مواد معدنی در گرده گل

ماده معدنی اصلی در گرده گل پتاسیم است. مواد معدنی موجود در گرده گل به مقدار قابل توجهی بسته به منطقه و چه زمانی از سال بودن متفاوت خواهد بود. مقدار ویتامین‌های موجود در گرده گل مثل ویتامین پرو ویتامین A و نیاسین تیامین فولیک اسید و بیوتین هم بسته به نوع گرده گل تغییر می‌کند.

جدول گرده گل

در مقایسه با دیگر منابع ویتامین‌ها مثل میوه‌ها و سبزیجات گرده گل بیست برابر بیشتر ویتامین A و مقدار بسیار بیشتری فولیک اسید دارا می‌باشد.

اما آیا پوسته سفت گرده گل توسط گوارش انسان شکسته می‌شود یا خیر تا از خواص بی نظیر آن بهره ببریم که از میان تعدادی از آزمایش‌ها مشخص شد که گرده گل وقتی در دستگاه گوارش حیوانات به حرکت در می‌آید خواص خود را حفظ می‌کند. این نگرش باعث شکل گیری فرضیه‌ای شد که بیان می‌کرد که مواد گرده گل داخل شیره گوارشی حیوانات آزاد می‌شود. در نهایت مشخص شد که گرده گل توسط سگ‌ها و خرگوش‌ها و حیوانات به صورت مستقیم توسط دستگاه گوارش شان جذب خون می‌شود. بعد‌ها در یک شبیه سازی آزمایشگاهی که سیستم گوارش انسان را شبیه سازی می‌کرد مشخص شد که گرده گل تا حدودی قابل هضم است، که همین حقیقت باعث شد خیلی از کمپانی‌ها ادعا کنند که با گرده گلی که پوسته اش شکافته شده هضم راحت‌تری را برای مصرف کننده‌ها به ارمغان می‌آورند. البته گرده گل مثل دانه‌های سنگین دیگر اگر در آب یا مایع دیگر خیسانده شود هضم آن آسان‌تر خواهد بود.

افزایش عملکرد ورزشی

در روز‌های اولیه حضور این ماده ارزشمند فرض بر این بود که باعث افزایش عملکرد ورزشکاران می‌شود. در واقع افراد ورزشکار مسابقه‌ای از گرده گل یا فرم استخراج شده آن به عنوان مکمل ورزشی استفاده می‌کردند چون اعتقاد داشتند که باعث بهبود عملکردشان می‌شود. یک آزمایش کنترل شده روی شناگران نشان داد که گرده گل به عنوان مکمل تفاوتی در عملکرد ورزشی شان نداشت. با این حال تعداد جلسات از دست رفته تمرین به دلیل عفونت دستگاه تنفسی به طرز قابل توجهی بین ورزشکارانی که گرده گل استفاده کرده بودند کمتر بود. در دراز مدت این موضوع یعنی پیوستگی تمرین حاصل از استفاده از این ماده می‌تواند باعث افزایش عملکرد ورزشی شود. ولی با این حال تناقضات پیرامون این بحث زیاد است.

نتایج آزمایش با گرده گل

در سال ۱۹۷۷ به گروهی از ورزشکاران دو بار در روز با دوز ده گرم گرده گل داده شد که آزمایشات عملکرد بالا و افزایش هموگلوبین را تصدیق کردند. همین تست همین نتایج را برای ورزشکاران در رشته بسکتبال و هندبال داشت.
۱۹۸۸ دو محقق دیگر سع کردند تاثیر گرده گل را بر تمرینات نظامی متوجه شوند. به این منظور قبل از ناهار افراد نظامی ۵۰ گرم گرده گل در رژیم غذایی شان گنجاندند. و در روزای ریکاوری ۷۰ گرم از آن را تعیین کردند و شروع به اندازه گیری پارامتر‌های فیزیکی کردند مثل وزن، نبض، عدد اسپیرومتری به اضافه عملکرد و تست‌های روانشناسی. محققان عنوان کردند که گرده گل کمک موثری به ریکاوری عضلات و وضعیت روحی ورزشکاران کرد.
به طور کلی و استرس روی ارگان‌های داخلی حین تمرین باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی می‌شود. که باعث افزایش عفونت در ورزشکاران می‌شود . محققان روسی با وارد کردن گرده گل در رژیم غذایی ورزشکاران و اندازه گیری پاسخ ایمنی بدن که با میزان واکنش lymphocytes T سنجیده می‌شود، متوجه شدند که گرده گل با نرمال کردن این پاسخ باعث افزایش ایمنی بدن حین تمرین می‌شود پس ریسک ابتلا به عفونت پایین آماده و عملکرد و پیوستگی تمرین افزایش می‌یابد.

گرده گل برای مکمل ورزشی

ویژگی‌های عمده گرده گل

قسمت اصلی گرده گل از مشتقات فنولیک اسید و ترکیبات پلی فنولیک به طور عمده فلاونوئید گلیکوزید تشکیل شده است که این ماده تاثیرات شگرفی بر روی حالات روانی و فیزیکی دارد که خاصیت‌های گوناگونی را شامل می‌شود مثل آنتی اکسیدان ضد پیری ضد سرطان ضد التهاب و محافظت کننده قلب و باعث عملکرد خوب رگ‌های خونی می‌شود.
گروه دیگری از ترکیبات موجود در گرده گل فیتواسترول‌ها هستند. مهم‌ترین تاثیر این ترکیبات بر بدن کاهش کلسترول خون از طریق کاهش جذب آن از روده است. از مزیت‌های دیگر آن‌ها می‌توان به خاصیت Antiatherogenic و ضد التهاب و بهبود دهنده سیستم ایمنی اشاره کرد که این کار را از طریق beta-sitosterol انجام می‌دهند؛ همچنین می‌توانند به نوعی جلوی پیشرفت سرطان‌های کولون پروستات و سینه هم بگیرند که البته این فرضیه از قطعیت بالایی برخوردار نیست.

جدول گرده گل
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *