تاثیر طلاق بر فرزندان و کودکان چگونه است؟

تاثیر طلاق بر فرزندان و کودکان چگونه است؟

طلاق گرفتن برای هیچ خانواده‌ای آسان نیست. این جدایی بر کودکان نیز آسان نبوده و البته که تأثیر منفی بر او دارد. گاهی اوقات این تاثیر به روش‌های که انتظار آن را ندارید رخ می‌دهد.

معمولاً فرزندان نیز در این جدایی بیشترین ضرر را متحمل می‌شوند. این تاثیرات می‌تواند مدت ها و یا تا آخر عمر روی فرزند شما بماند. در این مقاله به تعدادی از این تاثیرات در زندگی روزمره و تحصیلی فرزند، پرداخته خواهد شد.

تاثیر طلاق بر کودکان

طلاق می‌تواند برای یک خانواده دوران سختی باشد. تأثیرات طلاق بر فرزندان می تواند متفاوت باشد. بعضی از کودکان به طریق طبیعی و فهمیده واکنش نشان می‌دهند، در حالی که کودکان دیگر ممکن است با طلاق گرفتن والدین خود مخالف باشند.

کودکان انعطاف پذیر هستند و با کمک کردن می‌توان طلاق را شبه جای یک بحران، به عنوان یک ناسازگاری بین دو فرد برای فرزند القا کرد.

از آنجا که رفتار فرزندان در طلاق متفاوت است ( به دلیل خلق و خوی متفاوت یا سنین مختلف) تأثیرات طلاق بر فرزندان نیز متفاوت است. با توجه به این نکته، در اینجا برخی از متداول‌ترین اثراتی که طلاق بر فرزندان می‌گذارد آورده شده است:

از دست دادن علاقه به فعالیت‌های اجتماعی

تحقیقات نشان داده است که طلاق می‌تواند بر کودکان نیز تأثیر بگذارد. کودکانی که خانواده آن‌ها طلاق می‌گیرند ممکن است رابطه سخت‌تری با دیگران داشته باشند و تمایل دارند که روابط اجتماعی کمتری داشته باشند.

 گاهی اوقات کودکان احساس ناامنی می‌کنند و تعجب می‌کنند که آیا خانواده آن‌ها تنها خانواده‌ای است که طلاق گرفته است یا خیر.

مشکل سازگاری برای تغییر

با طلاق گرفتن والدین از هم کودکان سخت‌تر می‌توانند با محیط پیرامون خود سازگاری پیدا کنند. خانواده، وضعیت جدید زندگی یا خانواده، مدارس، دوستان و موارد دیگر همه ممکن است تأثیرگذار باشد.

از نظر احساسی آسیپ پذیرتر می‌شوند

طلاق می‌تواند احساسات مختلفی را برای یک خانواده و برای فرزندان ایجاد کند. احساس از دست دادن، عصبانیت، گیجی، اضطراب و… ممکن است از طلاق ناشی شود.

کودکان سرشار از احساسات هستند و نیازمند والدینی هستند که احساسات خود را با آنها درمیان بگذارند و در صورت نبودن یکی از والدین به احساساتشان آسیب وارد می‌شود.

تاثیر طلاق بر تحصیل فرزندان

یکی از تأثیرات بسیار مهم طلاق بر فرزندان در بخش تحصیلات است که بیشتر در عملکرد تحصیلی آن‌ها دیده می‌شود. بعد یا حین طلاق که فرزند از آن اطلاع پیدا می‌کند دچار حواس پرتی می‌شود و هر چه حواس پرتی کودکان بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نتوانند روی کارهای مدرسه خود تمرکز کنند.

فرزندانی که والدین مطلقه دارند از نظر آماری کمتر به دنبال تحصیلات عالی هستند و فقط ۲۷٪ آن‌ها لیسانس یا بالاتر دریافت می‌کنند. عوامل زیادی در مورد چرایی آن وجود دارد. ممکن است به این دلیل باشد که آن‌ها دبیرستان را تمام نکردند.

 دلیل متداول دیگر ماهیت مالی است، زیرا در یک خانواده تنها پدر و مادر تأمین کننده بودجه محدود برای کارهای آموزشی و تحصیلات بودند ولی امروزه فرزند مجبور است خودش به امرار معاش بپردازد.

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

تاثیر طلاق بر فرزندان به گونه ای است که دختران و پسران به طرز متفاوتی طلاق را تجربه می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد دختران جوان تا یک سال علائم منفی مانند افسردگی، عصبانیت و مشکلات روانی دارند. این علائم اغلب با گذشت زمان فروکش می‌کنند.

برای بسیاری از شرایط خانوادگی که مادران حضانت فرزندان خود را بر عهده دارد، تحقیقات نشان می‌دهد که دختران با ایجاد یک رابطه قوی با مادران پس از طلاق به وی کمک می‌کند تا از استرس های طلاق با سرعت بیشتری نسبت به اینکه در کنار پدرشان بودند، برطرف شوند.

تحقیقات حاکی از آن است که طلاق می‌تواند تأثیر منفی بر فعالیت‌های کلی آموزشی و شغلی دختران جوان داشته باشد. متأسفانه، حدود ۱۰ درصد دختران جوانی که والدین آن ها طلاق گرفته است، گزارش کرده‌اند که تمایل کمتری برای تحصیل در مدرسه دارند.

با این حال، اکثر دختران در کارهای مدرسه و شغلی خوب عمل می‌کنند، به خصوص اگر حداقل از یکی از والدین حمایت شوند.

سخن آخر

همه والدین بهترین‌ها را برای فرزندان خود می‌خواهند. آنها آرزو دارند که جوانانشان فارغ التحصیل رشته‌های خوب شوند، تحصیلات عالی را دنبال کنند و شغل خارق العاده‌ای پیدا کنند.

با این حال، این ارزو ها احتمالا برای فرزندانی که والدین آنها اقدام به طلاق گرفته‌اند کمی سخت و گاها غیرممکن است.

همچنین طلاق بر روی فرزند دختر نیز بیشتر تاثیر گذار است و نیاز به گذر زمان و حمایت از طریق پدر یا مادر دارد تا این بحران را فراموش کند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *