درمان بیش فعالی در کودکان چگونه انجام می‌شود؟

درمان بیش فعالی در کودکان چگونه انجام می‌شود؟

سلامت روان شامل احساسات عاطفی، روانی و اجتماعی کودکان می‌باشد. بهداشت روان در هر مرحله از زندگی، از کودکی و نوجوانی تا بزرگسالی برای همه مهم است.

 در طول زندگی اگر مشکلات روحی و روانی را تجربه کنید، تفکر، خلق و خو و رفتار شما تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد. بسیاری از عواملی که در ایجاد مشکلات بهداشت روان نقش دارند باید آن ها را شناسایی کرده و حل کنید.

در این مقاله به بهداشت روان و درمان بیش فعالی در کودکان پرداخته می‌شود. حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کودکان بیش فعال

اختلال بیش فعالی نوعی اختلال تکاملی عصبی است که می‌تواند موفقیت کودک در مدرسه و همچنین روابط او را تحت تأثیر قرار دهد. علائم بیش فعالی متفاوت است و گاهی تشخیص آنها دشوار است. هر کودکی ممکن است بسیاری از علائم فردی بیش فعالی را تجربه کند.

بنابراین، برای تشخیص، پزشک کودک باید کودک شما را با استفاده از چندین معیار ارزیابی کند. میانگین سنی متوسط برای تشخیص بیش فعالی ​​۷ سال است.

علائم بیش فعالی

  • رفتار متمرکز بر خود:

علامت رایج بیش فعالی چیزی است که به نظر می‌رسد ناتوانی در شناخت نیازها و خواسته‌های دیگران است.

  • آشفتگی عاطفی:

کودک مبتلا به بیش فعالی ممکن است در کنترل احساسات خود مشکل داشته باشد. ممکن است در اوقات نامناسب عصبانیت داشته باشند. بچه‌های کوچکتر نیز ممکن است خلق و خوی مناسب نداشته باشند.

  • عدم تمرکز:

کودک مبتلا به بیش فعالی ممکن است در توجه کردن مشکل داشته باشند. حتی زمانی که کسی با وی مستقیما حرف میزند او نیز توجهی نداشته باشد. این کودکان اظهار دارند که سخنان شما را شنیده‌اند اما قادر به تکرار آنچه که گفتید نیستند!

  • خیال بافی:

کودکان مبتلا به بیش فعالی همیشه پر سر و صدا نیستند. نشانه دیگر اختلال بیش فعالی، کم حرف بودن و درگیری کمتر از سایر کودکان است. کودک مبتلا به بیش فعالی ممکن است به آسمان نگاه کرده و خیال پردازی کنند و آنچه را که در اطراف او می‌گذرد نادیده بگیرند.

  • گم کردن وسایل ضروری و مورد نیاز مثل جوراب.
  • مداوم صحبت می‌کند.
  • هنگام تفریح آرام و قرار نداشته و مدام در حال حرکت و جنب و جوش است طوری که باعث شکایت اطرافیان می‌شود.

درمان بیش فعالی در کودکان

درمان-بیش-فعالی-در-کودکان

هنگامی که کودکان با اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی تشخیص داده می‌شوند، والدین اغلب نگران هستند که کدام روش درمانی برای کودک آنها مناسب است. آزمایش خون برای اندازه گیری هورمونها، کم خونی یا سایر موارد می‌تواند برای شروع مناسب باشد.

امروزه می‌توان بیش فعالی را با یک درمان ساده و درست حل کرد. برای یافتن بهترین گزینه درمان بیش فعالی توصیه می‌شود که والدین از نزدیک درگیر زندگی فرزندشان باشند.

انواع درمان بیش فعالی شامل این موارد است:

  • رفتار درمانی از جمله آموزش برای والدین
  • داروها

رفتار درمانی بیش فعالی در کودکان

برای کودکان مبتلا به بیش فعالی کمتر از ۶ سال، به عنوان اولین خط درمان قبل از آزمایش دارو، آموزش والدین در زمینه مدیریت رفتار توصیه می‌شود. برای کودکان ۶ سال به بالا این توصیه‌ها شامل دارو و رفتار درمانی با هم است.

بیش فعالی نه تنها توانایی کودک و یا نشتن و برخواست در مدرسه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه بر روابط با خانواده و سایر کودکان نیز تأثیر می‌گذارد.

 کودکان مبتلا به بیش فعالی اغلب رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که می‌تواند برای دیگران بسیار  زننده باشد. رفتار درمانی یک گزینه مناسب است که می‌تواند به کاهش این رفتارها کمک کند. معمولاً به محض تشخیص می‌توان رفتار درمانی را شروع کرد.

اهداف رفتار درمانی یادگیری یا تقویت رفتارهای مثبت و از بین بردن رفتارهای ناخواسته یا مشکل ساز است.

داروها

دارو می‌تواند به کودکان کمک کند علائم بیش فعالی خود را در زندگی روزمره کنترل کنند طوری که به آنها کمک می‌کند رفتارهای خود را که با خانواده، دوستان و مدرسه کنترل کنند.

 داروها گزینه دوم برای درمان بیش فعالی در کودکان است. که باید توسط متخصص مربوطه تجویز شود. دقت داشته باشید از مداوای سر خود جلوگیری کنید.

سخن آخر

برای درمان بیش فعالی روشهای مختلفی وجود دارد. قبل از اینکه خودتان شروع به مداوا نمائید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بعد از نظر و تشخیص پزشک مربوطه می‌توانید مداوا را شروع کنید. به یاد داشته باشید که رفتار درمانی گزینه بهتری نسبت به دارو است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *