نقش تغذیه سالم در بهبود خلق و خو

نقش تغذیه سالم در بهبود خلق و خو

تغذیه سالم و تاثیر آن بر رفتار و خلق و خوی افراد

کم‌و‌بیش همگی ما راجع به فواید داشتن تغذیه سالم مطالبی خوانده و یا شنیده ایم.

اینکه نحوه تغذیه ما می‌تواند بر روی بروز بیماری ها در بدن ما تاثیر داشته باشد، امری کاملا اثبات شده بوده و حتی ممکن است هر کدام از ما آن را به شخصه تجربه کرده باشیم.

اما امروز می خواهیم به یکی از اثرات اختصاصی نوع تغذیه صحبت کنیم که شاید کمتر به آن توجه داشته ایم. اثرگذاری تغذیه بر خلق‌و‌خوی ما.

چگونه تغذیه خوب می تواند بر روی رفتار و اخلاق ما اثر بگذارد؟

 اگر تغذیه سالم و مناسب حال خود را داشته باشید به طور حتم بر نوع رفتار شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

زیرا تعادل بدن در تولید هورمونها و متابولیسم بدن، بستگی به ترکیبات شیمیایی دارد که در بدن یافت می‌شود.

هر آنچه ما می خوریم در بدن به اجزای سازنده آنها که می تواند کربوهیدراتها، آمینواسیدها، فولیک اسیدها و.. باشد، تجزیه شده و هر کدام از این ترکیبات هم بسته به نیاز بافت ها و بخش های بدن، مورد استفاده قرار می گیرند.

تغذیه سالم از نظر متخصصان و مشاوران تغذیه به تغذیه ای گفته می شود که دارای مواد تازه ای مانند سبزیجات و میوه جات، پروتئین ها، غلات و کربوهیدراتها، لبنیات باشد.

هر کدام از این مواد غذایی برای ساخت یک ترکیب خاص در بدن، استفاده خواهد شد و در صورت عدم وجود آنها، سوخت و ساز با مشکل روبرو خواهد شد و در نتیجه تاثیر آن در رشد و نمو بافت ها و سلولها یا تحریکات عصبی، خود را نشان خواهد داد.

نقش مواد غذایی مهم و تاثیر هریک از آنها بر رفتار افراد

  • نقش کربوهیدرتها:

کربوهبدراتها به عنوان منبع اصلی تامین کننده انرژی مورد نیاز برای فعالیت های افراد در طول روز به شمار می رود و میزان ورود این نوع ماده غذایی به بدن، بیشترین حالت ممکن را در طول شبانه‌روز نسبت به بقیه ترکیبات غذایی دارد.

کمبود کربوهیدراتها در بدن می تواند منجر به عصبانیت و پرخاشگری شود و یا حتی بر میزان سروتونین ترشح شده از مغز هم اثر بگذارد. که در نتیجه اختلال در تولید این هورمون می تواند کم خوابی و افسردگی به سراغ افراد بیاید.

  • کمبود ویتامین C:

ویتامین c از آن دست ویتامین هایی است که اگر به اندازه کافی به بدن نرسد ممکن است منجر به کم شدن عملکرد مغز و میزان فعالیتهای شناختی بیانجامد.

  • کمبود آهن:

اگر عنصر آهن به اندازه کافی به بدن نرسد، باعث احساس خستگی شدید شده و یا حتی می تواند منجر به افسردگی و اضطراب در فرد شود.

  • کمبود تیامین:

کمبود تیامین باعث بد شدن خلق و خو شده و احساس تنبلی و خستگی را در فرد به وجود می آورد.

همه این موارد نمونه هایی از مواردی است که میتواند درصورت داشتن تغذیه سالم از بروز آنها جلوگیری کرد.

تغذیه سالم؛ مواد غذایی سالم، نشاط و انرژی بالا

تغذیه-سالم

همانطور که در قسمت های قبل هم اشاره کردیم، مغز مهمترین و اصلی ترین نقش برای ادامه فعالیت های روزانه و داشتن رفتار و انرژی همراه با نشاط، را برعهده دارد. مهمترین مواد غذایی که باید برای رسیدن به این هدف به مغز برسد عبارتند از:

کربوهیدراتها، سبزیجات، حبوبات و لبنیات کم چرب، میوه ها و غلات

همه این مواد در نهایت به قند تبدیل شده که می توانند نیاز مغز و انرژی برای فعالیت آن را تامین کنند. مثلا کربوهیدراتها علاوه بر انرژی بدن، می توانند کلسیم و ویتامین B را تامین نمایند یا مثلا کافئین یک ماده محرک و انرژی زا به حساب می آید که اگر در حد مطلوبی مصرف شود می تواند باعث هشیاری و جلوگیری از خستگی شود.

کمبود ویتامین B می تواند منجر به احساس خستگی، افسردگی و تحریک پذیری بالا شود. یا کمبود سلنیوم که می تواند منجر به بروز افسردگی در فرد شود.

این ویتامین ها و املاح را می توان در مواد غذایی همچون گوشت، ماهی، تخم مرغ و حبوبات به وفور یافت.

سخن آخر

بدون شک وجود تغذیه سالم می تواند بر رفتار و نوع نگاه افراد به جامعه و زندگی اثرات مهمی بگذارد و مانع از پیدایش بسیاری از مشکلات روانی و روحی شود.

پس استفاده از مواد غذایی سالم و سرشار از ویتامین و املاح معدنی را هرگز فراموش نکنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *