قارچ گانودرما; معرفی و تاثیر آن در درمان بیماری دیابت و سایر بیماری‌ها

قارچ گانودرما; معرفی و تاثیر آن در درمان بیماری دیابت و سایر بیماری‌ها

قارچ گانودرما قارچی ریشه است که برخی افراد آن را سخت با طعم تلخ توصیف می‌کنند. قسمت‌های انتهایی ریشه آن به عنوان دارو استفاده می‌شود.

قارچ گانودرما برای دیابت، سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری یا درمان عفونت‌ها و درمان بسیاری از بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود.

قارچ گانودرما برای دیابت یا سایر بیماری‌ها چقدر می‌تواند موثر باشد؟

پایگاه داده داروهای طبیعی بر اساس شواهد علمی، قارچ گانودرما را در دسته‌ای از گیاهان دارویی قرارداده است که در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها کاربرد دارد.

قارچ گانودرما برای دیابت و فشار خون بالا موثر می‌باشد از این رو می‌تواند باعث کاهش کلسترول در افراد مبتلا به فشار خون بالا و همچنین کاهش قندخون در افراد دیابتی شود.

قارچ گانودرما علاوه بر کاهش قند خون در افراد مبتلا به قند خون بالا سبب موارد زیر نیز می‌شود:

 • کاهش علائم بیماری آلزایمر: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف پودر قارچ گانودرما باعث بهبود حافظه یا کیفیت زندگی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌شود.
 • پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH): مردان دارای پروستات بزرگ اغلب علائم ادراری دارند.

مصرف عصاره قارچ گانودرما می‌تواند برخی از علائم ادراری مانند نیاز به دفع ادرار دائم یا فوری را بهبود بخشد اما تاثیری در علائم دیگر مانند میزان جریان ادرار ندارد.

 • خستگی در افراد مبتلا به سرطان: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف پودر قارچ گانودرما باعث کاهش خستگی در افراد مبتلا به سرطان مانند سرطان پستان می‌شود.
 • رشد غیر سرطانی تومور در روده بزرگ (آدنوم روده بزرگ): تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف عصاره قارچ گانودرما می‌تواند تعداد و اندازه این تومورها را کاهش دهد.
 • بیماری‌های قلبی: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف عصاره قارچ گانودرما باعث کاهش درد قفسه سینه و تنگی نفس در افراد مبتلا به بیماری قلبی می‌شود.
 • دیابت: همان طور که در ابتدا گفته شد مصرف عصاره قارچ گانودرما باعث بهبود کنترل قند خون در افراد دیابتی می‌شود.
 • زگیل تناسلی: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مخلوطی از این قارچ و سایر مواد باعث کاهش زمان لازم برای بهبود شیوع زگیل تناسلی می‌شود.
 • کاهش التهاب کبد ناشی از هپاتیت B: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف این قارچ میزان ویروس هپاتیت B و هم چنین کاهش التهاب ویروس هپاتیت B در بدن شود.

همچنین به نظر می‌رسد این محصول باعث بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلا به این بیماری می‌شود.

 • تبخال لب: آزمایشات نشان می‌دهد که مصرف مخلوطی از این قارچ و سایر مواد باعث کاهش زمان مورد نیاز برای بهبودی زخم‌های سرد مانند تبخال لب شود.
 • فشار خون بالا: مصرف این قارچ به نظر نمی‌رسد فشار خون را در افرادی که فقط کمی‌فشار خون دارند کاهش دهد اما به نظر می‌رسد فشار خون را در افرادی که فشار خون شدیدتری دارند کاهش می‌دهد.
 • سرطان ریه: مصرف این قارچ باعث کوچک شدن تومورهای ریه نمی‌شود اما ممکن است باعث بهبود عملکرد ایمنی و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به سرطان ریه شود.

قارچ گانودرما علاوه بر موارد گفته شد در فوق باعث بهبود علائم در بیماری‌های زیر نیز می‌شود:

 • پیری
 • آسم
 • تورم (التهاب) مجاری اصلی تنفسی در ریه‌ها (برونشیت)
 • سندرم خستگی مزمن (CFS)
 • بیماری کلیوی طولانی مدت (بیماری مزمن کلیه یا CKD)
 • بیماری‌های قلبی
 • HIV / AIDS
 • آنفلوانزا
 • بی خوابی
 • درد عصبی ناشی از زونا
 • زخم معده
 • استرس

عملکرد قارچ گانودرما چگونه می‌باشد؟

این قارچ حاوی مواد شیمیایی است که به نظر می‌رسد در مقابل تومورهای سرطان فعالیت می‌کنند و اثرات مفیدی بر سیستم ایمنی بدن دارند.

عوارض یا هشدارهای مصرف قارچ گانودرما چه می‌باشد؟

این قارچ می‌تواند باعث سرگیجه، خشکی دهان، خارش، حالت تهوع و ناراحتی معده شود از این رو بدون نظر پزشک معتبر گیاهان دارویی یا طب سنتی مصرف نشود.

هشدارها و احتیاط‌های ویژه

 • بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی و قابل اعتمادی برای دانستن اینکه آیا استفاده از این قارچ هنگام بارداری یا شیردهی بی خطر است وجود ندارد.

از این جهت مصرف این گیاه برای زنان باردار یا شیرده باید تحت نظر پزشک زنان و زایمان انجام شود.

 • اختلالات خونریزی: دوزهای بالای این قارچ ممکن است خطر خونریزی را در برخی از افراد با اختلالات خونریزی افزایش دهد.
 • فشار خون پایین : این قارچ ممکن است فشار خون را کاهش دهد. اگر فشار خون شما خیلی پایین است بهتر است از مصرف این قارچ خودداری کنید.
 • جراحی: دوزهای بالای این قارچ در صورت استفاده قبل یا حین جراحی ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. حداقل ۲ هفته قبل از یک عمل جراحی استفاده از این قارچ را متوقف کنید.

آیا مصرف قارچ گانودرما با سایر داروها تداخل ایجاد می‌کند؟

قارچ-گانودرما

این قارچ در میزان دوز متوسط با داروهای زیر باید در حد اعتدال مصرف شود.

داروهای ضد دیابت:

این قارچ همانند داروهای ضد دیابتی می تواند قند خون را کاهش دهد. مصرف این قارچ همراه با داروهای دیابت ممکن است باعث شود که قند خون شما بیش از حد پایین بیاید. از این رو بهتر است تحت نظر پزشک دیابت خود مصرف کنید.

برخی از داروهایی که برای دیابت استفاده می‌شود شامل گلیمپیرید (آماریل)، گلیبوراید (دیابتا، گلیناز پرس تاب، میکروناز)، انسولین، پیوگلیتازون (اکتوس)، روزیگلیتازون (آواندیا) و … می‌باشد.

داروهای ضد فشار خون:

این قارچ ممکن است فشار خون را در بعضی از افراد کاهش دهد. مصرف این قارچ به همراه داروهای ضد فشار خون می‌تواند باعث پایین آمدن بیش از حد فشارخون شود.

برخی از داروها ضد فشار خون شامل کاپتوپریل (کاپوتن) ، انالاپریل (واسوتک) ، لوزارتان (کوزار)، والسارتان (دیووان)، دیلتیازم (کاردیزم)، آملودیپین (نورواسک)، هیدروکلروتیازید (HydroDIURIL)، فوروزماید (لاسیکس) و … می‌باشد.

داروهایی که لخته شدن خون را کند می‌کنند (داروهای ضد انعقاد / ضد پلاکت):

دوزهای بالای این قارچ ممکن است لخته شدن خون را کند. مصرف این قارچ به همراه داروهایی که برای لخته شدن خون استفاده می‌شود ممکن است احتمال کبودی و سایر خطرات مربوط به خون را افزایش دهد.

برخی از داروها که لخته شدن خون را کند می‌کنند شامل آسپیرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام)، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن (آناپروکس، ناپروسین)، دالتپارین (فراگمین)، انوکساپارین (لونوکس)، هپارین، وارفارین (کومادین) می‌باشد.

آیا مصرف قارچ گانودرما با سایر گیاهان و یا مکمل‌ها تداخل ایجاد می‌کند؟

گیاهان و مکمل‌هایی که ممکن است فشار خون را کاهش دهند:

همان طور که گفته شد این قارچ ممکن است فشار خون را کاهش دهد از این رو مصرف آن همراه با سایر گیاهان و مکمل‌هایی که همین اثر را دارند ممکن است فشار خون را بیش از حد پایین بیاورد.

 برخی از این گیاهان و مکمل‌ها شامل آندروگرافیس، پپتیدهای کازئین، پنجه گربه، کوآنزیم Q-10، روغن ماهی، ال آرژنین، لیسیوم، گزنه، تئانین و… هستند.

گیاهان و مکمل‌هایی که ممکن است قند خون را کاهش دهند:

این قارچ می‌تواند قند خون را کاهش دهد. استفاده از آن به همراه سایر گیاهان و مکمل‌هایی که همین اثر را دارند ممکن است باعث شود قند خون بیش از حد پایین بیاید.

برخی از این محصولات شامل اسید آلفا لیپوئیک، خربزه تلخ، کروم، پنجه شیطان، شنبلیله، سیر، صمغ گوار، دانه شاه بلوط اسب، جینسینگ Panax، پسیلیوم، جینسینگ سیبری و… است.

گیاهان و مکمل‌هایی که ممکن است لخته شدن خون را کند کنند:

تأثیر قارچ گانودرما بر لخته شدن خون مشخص نیست اما این نگرانی وجود دارد که مصرف این قارچ همراه با گیاهان دیگری که لخته شدن خون را کند می‌کنند می‌تواند خطر کبودی را افزایش دهد.

 برخی از این گیاهان شامل گلپر، انیسون، آرنیکا، میخک، دانشن، سیر، زنجبیل، جینکو، جینسینگ پاناکس، شاه بلوط اسب، شبدر قرمز، زردچوبه و… است.

قارچ گانودرما بهتر است در چه میزانی مصرف شود؟

دوز مناسب این قارچ به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و شرایط دیگر فرد بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن مهم می‌باشد.

توجه داشته باشید قبل از استفاده با داروساز، پزشک یا سایر متخصصان بهداشت و درمان مشورت کنید.

سخن آخر

این قارچ به عنوان یکی از قارچ های دارویی شناخته شده است از این رو می‌تواند در درمان بیماری دیابت و یا سایر بیماری‌ها استفاده شود.

توجه به نظر پزشک متخصص مربوطه قبل از استفاده این قارچ می‌تواند خطرات ناشی از مصرف آن را کاهش دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *