افسردگی در نوجوانان ;روش های تشخیص و درمان آن

افسردگی در نوجوانان ;روش های تشخیص و درمان آن

افسردگی یک مشکل روانی جدی در جوامع است که باعث ایجاد احساس غم و اندوه مداوم و از بین رفتن علاقه به فعالیت‌های ضروری می‌شود.

افسردگی در نوجوانان به نحوه تفکر، احساسات و رفتار آن ها اثر می‌گذارد و می‌تواند دلیل اصلی مشکلات عاطفی و جسمی شود. اگر چه افسردگی می‌تواند در طول زندگی رخ دهد ولی احتمال داد اثرات آن در نوجوانان و بزرگسالان تفاوت باشد.

برای حل این مشکل و اطلاع از راه حل‌های آن تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

علائم افسردگی در نوجوانان

علائم افسردگی در نوجوانان شامل تغییر در طرز نگاه کردن به موضوعات و رفتار قبلی نوجوان می‌باشد. همچنین باعث ایجاد ناراحتی و مشکلات زیادی در محل تحصیل و خانه یا فعالیت‌های اجتماعی و دیگر زمینه های زندگی می‌شود. بخشی از این علائم شامل:

تغییرات اساسی

مراقب تغییرات در رفتار‌های زیر باشید:

 • احساس غم و اندوه، شامل گریه‌های پی‌درپی بی دلیل.
 • ناامیدی یا احساس خشم، حتی در مورد مسائل کوچک
 • از دست دادن علایق و لذت فعالیت‌ها
 • درگیری با خانواده و دوستان
 • احساس ناامیدی یا پوچی
 • خلق و خوی تحریک‌پذیر
 • عزت نفس پایین

تغییرات رفتاری

 • کاهش اشتها و کاهش وزن یا افزایش میل به غذا و افزایش وزن
 • خستگی و از دست دادن انرژی
 • استفاده از الکل و مواد مخدر
 • بی خوابی یا خواب زیاد
 • دوری از اجتماعات
 • بی قرار بودن فرد

نشانه های افسردگی در نوجوانان

مشکلات در مدرسه

افسردگی در نوجوانان باعث کاهش انرژی و تمرکز فرد می‌شود و احتمال دارد که فرزند شما در مدرسه حضور فیزیکی داشته باشد ولی شاهد نمرات پایین و ناامیدی از تحصیل باشید که این مشکل را قوت می‎بخشند.

فرار کردن

افسردگی در نوجوانان زیاد باعث می‌شود که خانه را ترک کنند و یا این که لابه‌لای حرف‌هایشان به فرار از خانه اشاره کنند. این سخنان یک فریادی برای کمک است. والدین نیز باید به داد فرزند خود برای رهایی از این مشکل برسند.

مصرف مواد مخدر و الکل

نوجوانان برای درمانی افسردگی خود، ممکن است به سمت مواد مخدر، سیگار، قلیان، الکل و… روانه شوند در حالی که متأسفانه مصرف این مواد باعث بهتر شدن شرایط که نمی‌شود، باعث بدتر کردن اوضاع و افسردگی در نوجوانان می‌شود.

عزت نفس پایین

افسردگی در نوجوانان می‌تواند احساس زشتی، شرم، شکست، بی ‌لیاقتی را در نوجوان تحریک و تشدید کند.

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند

نوجوانان ممکن است برای فرار از مشکلات خود به سمت فضای مجازی روانه شوند، اما استفاده بیش از حد از تلفن‌های هوشمند و اینترنت فقط باعث انزوای آن‌ها می‌شود و باعث افسردگی بیشتر در نوجوانان می‌شود.

 در حالی که خیلی افراد فکر می‌کنند که راه حل مناسب برای درمان افسردگی است.

رفتار بی پروا

افسردگی در نوجوانان باعث می‌شود که رفتارهای خطرناک یا پرخطری را از خود بروز دهند. این رفتارها عبارت‌اند از: رانندگی با سرعت خیلی زیاد، استفاده از مشروبات الکلی، داشتن رابطه جنسی غیر ایمن و سایر موارد.

خشونت

افسردگی در نوجوانان علاوه بر تأثیر گذاشتن موارد بالا، معمولاً باعث پرخاشگر شدن فرد می‌شود. طوری که بدون دلیل به همه چیز خشونت می‌ورزد.

افسردگی در نوجوانان تعدادی مشکلات دیگر نیز ایجاد می‌کند. از جمله خودزنی، افسردگی، گوشه گیری و… همه این مشکلات می‌تواند زندگی روزمره خانوادگی فرزند شما را مختل سازد و جوان پرشور و نشاط دیروز را به فرد غیر قابل تحمل تبدیل کند.

در چنین شرایطی جوانان و نوجوانان را تنها نگذارید و به صورت جدی برای حل مشکل آن بپردازید.

راهکارهای رفع افسردگی در نوجوانان

راه های افسردگی-در-نوجوانان

ورزش کنید

هنگام ورزش کردن یک سری مواد شیمیایی در مغز تولید می‌شود که از افسردگی در نوجوانان جلوگیری کرده و یا کمک شایانی به بهبود فرد افسرده می‌کند.

همچنین مشارکت کردن در فعالیت‌های بدنی به احتمال زیاد به بهبود روحیه نوجوان کمک کند. با ورزش کردن دمای بدن افزایش می‌یابد و باعث ایجاد احساس آرامش شده و کمک می‌کند ذهن نوجوان را از مشکلات خود دور کند.

ترغیب نوجوان به معاشرت با افراد

 افسردگی منجر به تنهایی می‌شود و احتمالاً باعث افزایش احساس افسردگی نیز می‌شود. طوری که شدت آن روزبه‌روز افزایش می‌یابد. متأسفانه، یک علامت رایج افسردگی در نوجوانان کناره گیری اجتماعی است.

 در حالی که ارتباط و معاشرت با دیگران باعث بهتر شدن و از بین رفتن افسردگی در نوجوانان می‌شود. نوجوانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند ممکن است به همسالانی نیاز داشته باشد که به حرفش گوش کنند.

استفاده نکردن از اینترنت

خانواده باید به صرف شدن وقت زیاد نوجوان در فضای اینترنت توجه ویژه‌ای داشته باشد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در ژورنال JAMA Pediatrics منتشر شد، نشان داد به ازای هر ساعت اضافی که جوان در شبکه‌های اجتماعی یا تماشای تلویزیون می‌گذراند، شدت علائم افسردگی در آنها رو به افزایش است.

سخن آخر

افسردگی در نوجوانان یک نقطه ضعف نیست که بتوان با اراده بر آن غلبه کرد.

می تواند عواقب جدی داشته باشد و به درمان طولانی مدت نیاز باشد. راه کارهایی هست که باید قبل از دچار شدن نوجوان به افسردگی آنها را انجام دهید.

در صورت دچار شدن نیز ابتدا علائم افسردگی را در نوجوان خود شناخته و سپس با روش‌های مختلف به رفع افسردگی نوجوانتان تلاش کنید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *