انتخاب رشته در پایه نهم

انتخاب رشته در پایه نهم

انتخاب رشته یعنی ریشه‌های اصلی درخت تحصیلی شغلی. نوع رشته دانشگاهی، نوع دانشگاه و نوع شغل انتخابی شاخه‌های این درخت را تشکیل می‌دهند که سالم بودن آن به ریشه برمی‌گردد.

بنابراین اهمیت این انتخاب باید برای نوجوان بسیار واضح گردد.

درست است که انتخاب رشته هم مانند سایر انتخاب های زندگی امکان اصلاح و بازگشت دارد ولی این بازگشت و اصلاح و انرژی زیادی را از فرد می‌گیرد، پس بهتر است در این انتخاب بسیار حساس و دقیق بود.

مهم ترین رکن این انتخاب و به خصوص اینکه این انتخاب در سن پر از هیجان نوجوانی اتفاق می‌افتد، کسب خودشناسی دقیق است.

 اینکه دانش آموز با علایق، استعدادها، توانایی‌های خود آشنا باشد و بداند در زندگی به دنبال چه مسائلی است.

شناخت دقیق و حرفه ای به وسیله فرایند مشاوره چند جلسه‌ای به وسیله آزمون های دقیق شخصیت، تست روانشناسی و مصاحبه های حرفه ای اتفاق می‌افتد و کمک بسزایی در شناخت در سایر مراحل زندگی به فرد می‌کند.

 دومین عامل مهم کسب اطلاعات در مورد سه شاخه نظری، هنرستان و کار و دانش و زیرگروه‌های هر یک، ماهیت دروس، شرایط ادامه تحصیل، مشاغل و بازار کار هر یک از رشته ها، میزان هزینه و نوع دانشگاه‌های مرتبط است.

 این اطلاعات با مشورت با افراد شاغل و تحصیل کرده در این رشته ها، سایت های شغلی تحصیلی، بازدیدهای محلی از محل تحصیل و محل کار این رشته ها و از همه مهم‌تر مشورت با یک روانشناس تحصیلی در اصفهان به دست می آید.

در انتخاب رشته تحصیلی چه ملاک‌هایی اشتباه است؟

اولین و مهم‌ترین این قدم در انتخاب رشته تحصیلی حذف ملاک‌های اشتباه از سایر ملاک‌ها است.

این غربالگری به ما کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری از تهیه بودن انتخاب خود در مسیر درست تحصیلی شغلی قدم برداریم. در زیر به برخی از این ملاک‌های اشتباه اشاره می‌کنیم:

۱) انتخاب بر اساس پرستیژ و درآمد:

با توجه به اینکه این انتخاب در سن نوجوانی اتفاق می‌افتد و در این سن یکی از عوامل مهم برای نوجوانان در معرض دید بودن، پرستیژ اجتماعی و داشتن شغلی که در آن پرستیژ و درآمد بالایی مطرح باشد، بسیار مهم و با اهمیت می‌شود.

باید توجه داشت که ملاک پرستیژ و درآمد چقدر در انتخاب نوجوان نقش مهمی را بازی می‌کند، زیرا فرد با گذر از این مرحله و از دست دادن اهمیت پرستیژ به اشتباه بودن انتخاب خود پی میبرد.

همینطور به دلیل اینکه در این انتخاب املاک نوع شخصیت، علایق و توانایی های فرد در نظر گرفته نمی‌شود، امکان موفقیت و رسیدن به شغلی که پرستیژ و درآمد بالایی را برای فرد فراهم می‌کند، تضمین شده نمی‌باشد.

۲) انتخاب بر اساس نظرات اطرافیان:

وقتی نوجوان برای انتخاب رشته با سایرین مشورت کند و نظر سایرین را جویا باشد یک بعد مثبت است.

ولی در نوجوانان مشاهده می‌شود که به خاطر اهمیتی که به حرف اطرافیان می‌دهند انتخاب های خود را بر اساس این ملاک تنظیم می‌کند.

آرزوهای والدین، با کلاس یا بی کلاس بودن یک رشته از دیدگاه اطرافیان، مشاهده شکسته فردی در اطراف در رشته تحصیلی خاص, و غیره می‌تواند این ملاک اشتباه را در نوجوان ایجاد کند.

برای جلوگیری از این اشتباه خود لازم است به نوجوانان آموزش دهیم که این انتخاب، انتخابی صرفاً وابسته به خود است و باید با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از سایر منابع خود به یک انتخاب صحیح برسد، نه اینکه بر اساس صحبت های اطرافیان انتخاب خود را شکل دهد.

۳) انتخاب بر اساس نزدیکی یا دوری مدرسه:

اگر انتخاب نوجوان صرفا به خاطر دوری یا نزدیکی مدرسه اتفاق بیفتد یک ملاک اشتباه است.

۴) جدا نشدن از دوستان:

 در نوجوان ها به دلیل دلبستگی‌های افراط گونه به دوستان انتخاب رشته تحصیلی بر اساس انتخاب طرف مقابل اتفاق می‌افتد. این نوع انتخاب مسلما دارای آسیب است.

ملاک‌های صحیح انتخاب رشته چیست؟ 

انتخاب-رشته

۱) انتخاب بر اساس استعداد علاقه و توانایی:

هر فرد با توجه به تجاربی که در طول زندگی خود به دست آورده است، مصاحبه‌های حرفه‌ای و تست‌های روانشناسی، شناخت خانواده، و پدر و مادر از فرزند و شناخت خود از مهارت‌های خود باید از استعدادها علایق و توانایی‌های خود تصویر روشن و واضحی داشته باشد.

 او باید نوع شخصیت خود را بشناسد و بداند مسیر انتخابی شغلی خود از وی چه توانایی‌ها استعدادها و مهارت‌هایی را طلب می‌کند و آیا این استعدادها مهارت‌ها و توانایی‌ها در فرد وجود دارد یا خیر؟

تطابق استعداد علاقه و توانایی فرد با آنچه که مسیر شغلی از بین می‌خواهد مهمترین ملاک برای یک انتخاب رشته صحیح و اصولی است.

۲) انتخاب با توجه به بازار کار:

رشته با توجه به مسیر شغلی ویژه خود، بازار کاری در هر مقطع زمانی و مکانی دارد.

توجه به اینکه در در سال های آینده مسیر شغلی فرد به چه میزان این بازار کار را در اختیار فرد قرار می‌دهد و این بازار کار چه میزان توانایی مهارت و استعداد را از وی می‌طلبد و به چه میزان درآمد را در اختیار فرد قرار می‌دهد امری مهم و حیاتی است.

شناخت بازار کار نوع شغل انتخابی ساعات کاری نوع محل کار و ارتباطات با سایرین یکی از ملاک‌های مهم انتخاب رشته تحصیلی است رضایت داشته باشد.

۳) انتخاب بر اساس بافت خانواده:

برای انتخاب رشته تحصیلی دانش آموز باید به نوع شغل افراد خانواده، سطح تحصیلات، سطح روابط اجتماعی، امکانات و تجهیزات موجود در خانواده و سطح درآمد خانواده توجه کند.

سخن آخر

انتخاب رشته تحصیلی صحیح و اصولی نیازمند بررسی ملاک و معیارهای مختلف می‌باشد که فرد برای بررسی این معیار‌ها باید شناخت صحیح و اصولی از خود داشته باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *