راهکارهایی برای کنترل استرس کرونا

راهکارهایی برای کنترل استرس کرونا

استرس یک واکنش ذهنی در برابر احساس خطر چه درونی و چه بیرونی است.

یعنی یا یک عامل بیرونی باعث به وجود آمدن استرس ما شده و یا یک عامل درونی که به ذهن ما خطور می کند. اولین راه مقابله با استرس هم این است که بفهمیم که این استرس از کجا ناشی میشود و عوامل آن را شناسایی کنیم.

بیماری کرونا که در یک سال اخیر مردم با آن مواجه هستند و همه مردم جهان درگیر استرس کرونا شده اند برای کاهش استرس ناشی از کرونا راهکارهایی وجود دارد که در اینجا به آن خواهیم پرداخت.

راهکارهایی برای کنترل استرس کرونا

همان طور که می دانیم استرس کرونا یک امر طبیعی است و مخصوصا در خانواده هایی که به این بیماری دچار هستند استرس یک کار طبیعی به نظر می آید و افرادی هم که به این بیماری مبتلا نشده اند دائم استرس این را دارند که نکند به این بیماری دچار شوند.

به هر حال یکی از عواملی که باعث ایجاد استرس می شود اطلاعات نادرست و غیر موثق از این بیماری است. که برای کنترل استرس ناشی از آن بهتر است که با پزشک مربوط در این زمینه مشورت کنید و درمان خود را زیر نظر او ادامه دهید.

 • اگر کسی به این بیماری مبتلا شد خانواده و دوستان آن فرد برای کاهش استرس آن شخص بهتر است که به او روحیه دهند و امید را در آن فرد زنده کنند.
 • اگر فردی دچار اضطراب و استرس شدید باشد باید به یک روانپزشک مراجعه کند تا با کمک راهکارهای روانپزشک و در صورت نیاز با دارو به فرد کمک کند. این کار باعث جلوگیری از ابتلا فرد به افسردگی می‌شود.
 • تغذیه سالم در دوران کرونا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است، چنانچه فردی از اهمیت تغذیه در دوران کرونا اطلاع ندارد باید حتما به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کند.
 • از آنجایی که در طول این بیماری باید سعی شود که در خانه بمانیم و فقط برای کار های ضروری از خانه بیرون برویم تنها ماندن در این شرایط باعث ایجاد فکر و خیال و استرس در ذهن ما میشود.
 • برای کنترل استرس کرونا در این مواقع باید سعی کنیم با کار هایی مثل کتاب خواندن، آشپزی و تماشا فیلم و سریال خود را سرگرم کنیم تا از استرس ما کاسته شود.
 • در این مواقع برای کاهش استرس کرونا باید مشغله های ذهنی و افکار منفی خود را دور بریزیم. برای این کار بهتر است افکاری که شما را آزار می دهد را بر روی کاغذ بنویسید این کار به شما کمک میکند که ذهن آرامتری داشته باشید.
 • تمرینات ورزشی و کار هایی مثل مدیتیشن علاوه بر این بر روی سلامت ما اثرگذار است و سیستم ایمنی ما را افزایش می دهد برای کاهش استرس بسیار مفید است و روحیه ما را تغییر می دهد و می توانیم بر استرس خود غلبه کنیم.
 • در طول دوران کرونا که نمی شود به دیدار دوستان و آشنایان رفت بهتر است به صورت تلفنی از حال هم جویا شوید.
 • صحبت درباره نگرانی هایتان به شما کمک می کند که استرس شما کاهش یابد البته صحبت را فقط درباره کرونا محدود نکنید و افکار مثبت را به هم انتقال دهید.
 • پیاده روی و قدم زدن یک راه حل فوق العاده برای کاهش استرس کرونا می باشد البته سعی کنید که این کار در محلی خلوت و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام دهید.
 • قبل از این که بخواهید خبری را در این باره نشر دهید از صحت و درست بودن آن اطمینان حاصل کنید تا هم خودتان و هم دیگران را دچار استرس نکنید.
 • کودکان و نوجوانان ممکن است بیشتر به آسیب ناشی از استرس مبتلا شوند دوری از دوستان و اجتماع باعث پرخاشگری آن ها می شود و خانواده نقش مهمی در کاهش این استرس دارد.
 • باید با صحبت کردن در مورد این موضوع آن ها را توجیه کنیم که این استرس طبیعی است و فقط مختص آن ها نیست و می توانند آن را کنترل کنند. همچنین با سرگرم کردن آن ها در خانه و بازی کردن با بچه ها به آن ها کمک کنیم.

سخن آخر

از این بحث می شود نتیجه گرفت که استرس کرونا یک امری طبیعی است و چه کسانی که به این بیماری مبتلا و چه کسانی که نشده اند همگی در معرض این استرس قرار دارند. و ما علاوه بر این که باید ذهن خود را آرام کنیم باید به دیگران هم روحیه دهیم و به آنها کمک کنیم که استرس خود را کنترل کنند تا همگی با کمک هم بتوانیم از این بیماری رهایی یابیم. و به روز های خوب گذشته برگردیم.

و راهکارهایی هم برای کنترل استرس کرونا ارائه شد که انجام این کار ها و در کنار آن رعایت موارد بهداشتی می تواند ما را در انجام این کار کمک کند تا بتوانیم استرس خود را کاهش دهیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *