6 فایده مصرف لبنیات برای بدن که تاکنون نشنیده اید

۶ فایده مصرف لبنیات برای بدن که تاکنون نشنیده اید

فایده مصرف لبنیات برای بدن بسیار فراتر از ساخت و حفظ استخوان‌ها و دندان‌ها است. شیر، پنیر و ماست به طور طبیعی سرشار از مواد مغذی مهمی‌ مانند کلسیم و پروتئین هستند که می‌تواند برای سلامت قلب، فشار خون و حفظ وزن مناسب مفید باشد.

مصرف لبنیاتی مانند شیر، پنیر و ماست باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، سندرم متابولیک و سرطان روده بزرگ می‌شود. در این مقاله شما را با ۶ فایده مصرف لبنیات آشنا خواهیم کرد.

فایده مصرف لبنیات برای سلامت دستگاه گوارش

برخی از لبنیات تخمیر شده حاوی پروبیوتیک هستند. پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی با ویژگی‌های منحصر به فرد هستند که به آنها امکان زنده ماندن در دستگاه گوارش را می‌دهد و هنگامی‌که در مقادیر کافی مصرف شوند، فوایدی برای سلامتی روده ایجاد کرده و از این رو توانایی حفظ تعادل طبیعی میکروبیوتایی روده را دارند.

محصولات لبنی تخمیر شده مانند ماست و کفیر از متداول ترین پروبیوتیک‌ها هستند. با مصرف لبنیات، محیطی ایده آل برای رشد پروبیوتیک‌ها فراهم می‌شود زیرا ترکیب شیر (که شامل کربوهیدرات، پروتئین و چربی است) به عنوان یک فاکتور برای زنده ماندن پروبیوتیک‌ها عمل می‌کنند.

فایده مصرف لبنیات برای سلامت استخوان

استخوان‌ها بافت‌های زنده ای هستند و به طور مداوم در حالت تجدیدپذیری قرار می‌گیرند، بنابراین ساخت و نگهداری استخوان‌ها از کودکی تا پیری مهم است. 

عدم مراقبت از استخوان‌ها می‌تواند خطر پوکی استخوان را افزایش دهد، بیماری که استخوان‌ها را شکننده کرده و در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد. همچنین از نیازهای تغذیه ای در دوران بارداری بوده که برای رشد و استحکام استخوان کودک مهم و ضروری است.

در استرالیا، پوکی استخوان از هر دو زن یک نفر و از هر سه نفر مرد یک مرد بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند. سلامت استخوان از طریق ژنتیک و سبک زندگی تعیین می‌شود از این رو اتخاذ یک سبک زندگی برای سلامتی استخوان در هر سن می‌تواند به کاهش خطر پوکی استخوان کمک کند.

 از ترکیبات اصلی لبنیات می‌توان به کلسیم و ویتامین D اشاره کرد که شما با مصرف لبنیات می‌توانید به این خواص دست پیدا کنید.

۱۱

فایده مصرف لبنیات برای بهداشت دندان

دستیابی به سلامت دندان چیزی فراتر از بهداشت صحیح دهان و دندان نیست. تغذیه سالم و عادات غذایی نیز به سلامت دندان کمک می‌کنند. غذاهای لبنی نقش ویژه ای در سلامت دندان دارند زیرا حاوی ترکیبی منحصر به فرد ضد پوسیدگی مانند کلسیم، فسفر، پروتئین و کازئین است.

شیر با کاهش خطر ایجاد پوسیدگی در ارتباط است از این رو یک گزینه مناسب بین وعده‌های غذایی است. انجمن دندانپزشکی استرالیا توصیه می‌کند برای کمک به محافظت از دندانها و کاهش خطر پوسیدگی دندان، مصرف لبنیات را به طور ویژه در برنامه غذایی خود قرار دهید.

فایده مصرف لبنیات برای مدیریت وزن

مصرف-لبنیات-برای-بدن

حفظ وزن بدن در حالت متعادل از طریق دریافت انرژی از مواد غذایی و مصرف آن از طریق فعالیت‌های روزمره یا ورزش امکان پذیر است. هنگام تلاش برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی، مطالعات نشان می‌دهد که این رژیم غذایی باید شامل مصرف لبنیاتی مانند سه وعده شیر، ماست یا پنیر در روز باشد که می‌تواند به افراد در کاهش وزن کمک کند.

فایده مصرف لبنیات برای ایجاد توده عضلانی و هیدراتاسیون بدن

مصرف پروتئین پس از تمرین به ایجاد توده عضلانی بدون چربی کمک می‌کند، اما همه پروتئین‌ها به یک اندازه موثر نیستند. یک دلیل وجود دارد که پروتئین‌های موجود در شیر، آب پنیر و کازئین بیشترین استفاده را در مکمل‌های تغذیه ای دارند و آن هم این است که برای حفظ یا رشد توده عضلانی طراحی شده اند.

شیر حاوی پروتئین‌های با کیفیت بالا است که تمام اسیدهای آمینه ضروری را برای ساخت و حفظ توده عضلانی فراهم می‌کند. مخلوط بی نظیر کازئین و پروتئین وی برای ساخت عضله مناسب می‌باشد.

کازئین یک پروتئین است که تجزیه عضلات را کاهش می‌دهد. پروتئین وی با سرعت عمل و جذب سریع باعث بالا رفتن غلظت لوسین شده که به طور خاص ساختمان جدید عضلات را بهبود می‌بخشد.

شیر همچنین با جایگزینی مایعات و الکترولیت‌ها (سدیم و پتاسیم) به کمبود آب بدن کمک می‌کند. سایر مواد مغذی موجود در شیر مانند پروتئین به بدن کمک می‌کند تا مایعات را به طور موثرتری حفظ کند.

فایده مصرف لبنیات برای کاهش خطرات بیماری‌ها

مصرف لبنیات نقش مهمی‌ در رژیم‌های غذایی سالم و کاهش خطر بیماری‌ها دارد. شیوه زندگی سالم همراه با رژیم غذایی حاوی لبنیات می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم شیر، پنیر و ماست مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که مصرف نمی‌کنند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنها کاهش داده می‌شود.

یک رژیم غذایی سالم شامل انواع غذاها از پنج گروه غذایی مانند میوه، سبزیجات و شیر، پنیر و ماست می‌تواند به شما در کنترل فشار خون کمک کند. علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان می‌دهد که سه وعده شیر، ماست و پنیر با کاهش خطر فشار خون بالا ارتباط دارد.

مزایای اثبات شده غذاهای لبنی برای سلامتی بیشتر از آسیب‌های اثبات نشده است. در دستورالعمل‌های رژیم غذایی استرالیا آمده است که غذاهایی که از گروه لبنی هستند منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌شوند.

سخن آخر

لبنیات جزء دسته مواد غذایی می‌باشد که برای همه اعضاء بدن می‌تواند مفید باشد. مصرف لبنیات به صورت منظم و روزانه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش دهد.

افراد باید در نظر بگیرند که لبنیات را به عنوان یک گروه اصلی مواد غذایی در سبد غذایی خود بگنجانند. در توضیحات گفته شده شما را با ۶ فایده مصرف لبنیات برای بدن آشنا نمودیم تا بتوانید با بهره گیری از آن از مزایای مختلف آن آگاه باشید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *