عوارض داروهای ضد افسردگی چه می‌باشد؟

عوارض داروهای ضد افسردگی چه می‌باشد؟

داروهای ضد افسردگی یکی از گزینه‌های درمان افسردگی است. اگرچه داروهای ضد افسردگی ممکن است افسردگی را درمان نکنند اما می‌توانند علائم آن را کاهش دهند.

اولین داروی ضد افسردگی که امتحان می‌کنید به احتمال زیاد بتواند افسردگی شما را درمان کند اما اگر علائم شما را تسکین ندهد یا عوارضی ایجاد کند، ممکن است لازم باشد داروهای دیگری را امتحان کنید.

عوارض داروهای ضد افسردگی

مشکلات جنسی

یکی از عوارض رایج داروهای ضد افسردگی ، کاهش علاقه به رابطه جنسی یا کاهش توانایی برای ارگاسم در زنان است. یکی از راه‌های رفع این مشکلات استفاده از انواع دیگری از داروهای ضد افسردگی یا حتی داروی اختلال نعوظ است.

هرگز مصرف داروهای ضد افسردگی را بدون گفتگو با پزشک خود قطع نکنید. توقف ناگهانی می‌تواند مشکلات جدی مانند تشنج ایجاد کند.

افزایش وزن

یکی دیگر از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی افزایش وزن است. مصرف داروهای ضد افسردگی باعث کم تحرکی و کاهش فعالیت‌های متابولیسم در فرد می‌شود از این رو سبب افزایش وزن می‌شود.

خستگی و خواب آلودگی

داروهای ضد افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی، خواب آلودگی ایجاد می‌کنند که ممکن است تنها برای افرادی که نیاز به آرامش دارند مناسب باشد.

 خستگی و خواب آلودگی به خصوص در هفته‌های اولیه درمان با داروی ضد افسردگی طبیعی است.

بی‌خوابی

برخی از این داروها ممکن است باعث بی‌خوابی شوند، بنابراین ممکن است در طول روز باعث خستگی شما شود.

خشکی دهان

خشکی دهان از عوارض جانبی رایج بسیاری از این داروها است.

یبوست

یبوست اغلب با بعضی از این داروها همراه است، زیرا عملکرد طبیعی دستگاه گوارش و سایر سیستم‌های اندام را مختل می‌کند.

سرگیجه

سرگیجه ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) بیشتر از سایر داروهای ضد افسردگی است. این داروها می‌توانند فشار خون پایین و در نتیجه سرگیجه ایجاد کنند.

بی‌قراری یا اضطراب

بهترین داروهای ضد افسردگی

بی قراری یا اضطراب می‌تواند ناشی از اثر تحریک کنندگی برخی از داروهای ضد افسردگی باشد. اگرچه داشتن انرژی بیشتر می‌تواند خوب باشد، اما داشتن بیش از حد آن می‌تواند سبب بی قراری، اضطراب و استرس در فرد شود.

حالت تهوع

حالت تهوع به طور معمول پس از شروع مصرف داروی ضد افسردگی ایجاد می‌شود که ممکن است بعد از سازگاری بدن با دارو از بین برود.

بهترین داروهای ضد افسردگی

مهارکننده‌های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRIs)

پزشکان اغلب شروع به تجویز SSRI می‌کنند. این داروها معمولاً عوارض جانبی آزار دهنده کمتری ایجاد می‌کنند و در دوزهای بالاتر درمانی، کمتر از سایر داروهای ضد افسردگی باعث ایجاد مشکل می‌شوند.

این مهارکننده‌ها از تجزیه انتقال دهنده‌های عصبی از جمله سروتونین جلوگیری می‌کنند و از این رو باعث تجمع انتقال دهنده‌ها در مغز می‌گردند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای مانند ایمی‌پرامین (توفرانیل)، نورتریپتیلین (پاملور)، آمیتریپتیلین، دوکسپین و دسیپرامین (نورپرامین) عوارض جانبی بیشتری نسبت به داروهای ضد افسردگی جدید دارند.

این داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای به طور کلی تجویز نمی‌شوند، مگر اینکه در ابتدا داروهای ضد افسردگی دیگری را دکتر برای شما تجویز کرده باشد و به نتیجه نرسیده باشید.

پزشک شما ممکن است ترکیب دو داروی ضد افسردگی را توصیه کند. به طور کلی برای استفاده از داروهای ضد افسردگی ابتدا باید با پزشک روانشناس مناسب مشورت کنید.

سخن آخر

داروهای ضد افسردگی می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند. علائم و نشانه‌هایی مانند حالت تهوع، افزایش وزن یا مشکلات خواب ممکن است در ابتدا شایع باشند.

برای بسیاری از افراد، این موارد طی چند هفته پس از شروع داروی ضد افسردگی از بین می‌روند. با این حال در برخی موارد داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی ایجاد می‌کنند که از بین نمی‌روند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *