6 نکته برای بهبود کیفیت آموزش مجازی در کرونا

۶ نکته برای بهبود کیفیت آموزش مجازی در کرونا

این روزها که بیماری کرونا با همه توان با ما دست به گریبان است و همه ما را با دغدغه‌های بهداشتی در خانه و در خانه ماندن درگیر کرده است دانش‌آموزان و دانشجویان با فضای جدیدی به نام آموزش مجازی در کرونا روبرو شده‌اند. این فضای جدید مسلماً دغدغه‌ها جدیدی را برای خود دانش آموزان، دانشجویان و خانواده‌ها ایجاد کرده است که مثل ما نیاز به ایجاد بستر و فرهنگ سازی مناسب دارد. این شیوه آموزشی سال‌هاست که در کشورهای دیگر در حال اجراست ولی برای ما تجربه جدیدی است برای بهبود این فضا و کمتر شدن آسیب‌های آن دنبال کردن نکات زیر می‌تواند موثر واقع شود.

از آنجایی که دانش آموزان و دانشجویان از فضای تحصیلی دور هستند، روش آموزش مجازی در کرونا چالش‌های زیادی را برای آن‌ها به همراه داشته است. اگرچه برخی از مدارس با برنامه ریزی صحیح و هدفمند به دانش آموزان خود کمک می‌کنند تا این دوران را به خوبی پشت سر بگذرانند و بابت شرایط درسی و تحصیلی خود دچار نگرانی و استرس نشوند.

با این حال وجود یک روانشناس تحصیلی در اصفهان به شما کمک می‌کند تا دغدغه‌هایی که در این دوران به سراغ شما می‌آید را به راحتی طی کنید و در نتیجه احساس بهتری داشته باشید.

نقش نظارتی والدین در آموزش مجازی در کرونا

یکی از مسائلی که در آموزش مجازی در کرونا اهمیت دارد و روانشناس تحصیلی در اصفهان بر روی آن تاکید دارد، نقش والدین است. با توجه به اینکه دانش آموزان در خانه هستند، زمان بیشتری را با والدین خود سپری می‌کنند و همین باعث می‌شود که تنش‌های میان بچه‌ها و والدین بیشتر شود.

تجربیات جدید همیشه با چالش همراه است، با این حال اگر پدر و مادرها به بچه‌ها کمک کنند و آن‌ها را در این مسیر همراهی کنند، مدیریت آموزش مجازی در کرونا و کنار آمدن با آن راحت‌تر است.

نکات و توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا شرایط بهتری را برای آموزش مجازی در کرونا داشته باشید:

۱. برای کلاس‌های مجازی خود برنامه ریزی کنید

کلاس‌های مجازی در ساعات مختلف روز برگزار می‌شود. از قبل ساعت مشخص شده را از برنامه‌های دیگر خالی کنید و مانند وقتی که سر کلاس حاضر می‌شوید فارغ از هرگونه مسئله دیگر با جزوه و قلم پشت میز بنشینید و کلاس مجازی خود را آغاز کنید. مسلما به صورت خوابیده به کلاس گوش دادن و یا در حال هر کار دیگر مثل نقاشی کشیدن یادگیری ما به میزان محسوسی پایین می‌آورد.

آموزش مجازی در کرونا

۲. مکان مطالعه مشخصی داشته باشید

برای یادگیری ما همیشه نیازمند شرایط صحیح هستیم تا ذهنمان بتواند روی مسئله تمرکز کند و یادگیری به میزان حداکثری اتفاق افتد. در مورد کلاس‌های مجازی همین مسئله حاکم است و ما توقع داریم دانش آموزان یا دانشجویان در مکانی که مختص مطالعه است و عوامل مزاحم کمترین تأثیر را دارند فرایند کلاس را طی کنند؛ بنابراین این کلاس در فضای بحث‌های خانواده یا پای تلویزیون چیزی جز رفع تکلیف نیست و آسیب‌های عدم یادگیری مطالب درسی بعد آن گرفتار خود فرد خواهد شد.

برای برنامه ریزی بهتر و افزایش تمرکز می‌توانید از یک روانشناس تحصیلی در اصفهان کمک بگیرید

۳. از عواملی که موجب حواس پرتی هستند اجتناب کنید

کلاس‌های مجازی به دلیل اینکه با استفاده از اینترنت انجام می‌شود همیشه عوامل حواس پرتی زیادی را با خود به همراه می‌آورد. پیام‌های واتساپ یا اینستاگرام، چک کردن ایمیل در حین کلاس و عوامل دیگر می‌تواند تمام حواس ما را به خود جلب کند. بهتر از قبل از شروع کلاس راه‌های حواس‌پرتی مجازی را برای خود مسدود کنیم و با تمرکز بیشتر به فرآیند یادگیری بپردازیم.

۴. یادداشت برداری کنید

یکی از عوامل مهم که در کلاس‌های مجازی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در این فرآیند تمرکز خود را از دست ندهیم نوشتن نکات کلیدی است وقتی ما در حال گوش دادن هستیم اگر همزمان مغزمان به دنبال نکات مهم می‌گردد و دستمان شروع به نوشتن کند و چشممان مطالب را دنبال کند مسلماً از خواب آلودگی حواس پرتی و ورود به دنیای خیالات به میزان زیادی جلوگیری می‌شود و ما فرایند گوش دادن پویا را آغاز می‌کنیم.

۵. تعامل با معلم هنگام برگزاری کلاس مجازی

فرض کنید سر کلاس نشسته‌اید و فقط به صحبت‌های معلم و استاد گوش می‌دهیم کم‌کم پلکمان سنگین می‌شوند و گوش‌هایمان مطالب را نمی‌شنوند و ذهن ما را با خود به هر جا غیر از کلاس می‌برند. این اتفاق به طور خیلی شدیدتر در کلاس مجازی اتفاق می‌افتد؛ چون دانش‌آموز دیگر نگران نگاه‌های سنگین معلم نیست. برای جلوگیری از این فرایند واحد بحث شوید در مورد مطالب نظر دهید سوالات خود را بپرسید و با بحث، پویایی خود یادگیری را افزایش دهید.

آموزش مجازی در کرونا

۶. مباحث دشوار را یادداشت کنید

در طول کلاس مجازی مباحثی مطرح می‌شوند که از نظر ما مشکل هستند و یا ما در آن مباحث مشکل داریم. این مسائل نیازمند وقت گذاشتن بیشتر، حل مسئله، پرسش از دیگران و یادگیری پایه هستند. در طول کلاس مجازی از این مسائل به راحتی عبور نکنید آن‌ها را یادداشت کنید و خود را برای یادگیری آن‌ها مجهز کنید.

سخن آخر

با توجه به تمام دشواری‌ها و چالش‌هایی که آموزش مجازی در کرونا به همراه دارد، افزایش تاب آوری دانش آموزان به گذر از این دوران کمک می‌کند. هرچند این مسئله نیازمند آموزش توسط مدارس و معلمان دارد، با این حال دانش آموزان یاد می‌گیرند که در شرایط سخت دوام آورند.

علاوه بر آن تا زمانی که والدین به کاهش استرس فرزندان خود کمک کنند، موجب تقویت روحیه و اعتماد به نفس ایشان شده و در نتیجه از فشار روانی آن‌ها کاسته می‌شود.

این موارد نیاز به هماهنگی و همکاری والدین، مدارس و معلمان دارد تا بهترین نتایج به دست آید. با این حال برای نتیجه بهتر می‌توانید از توصیه‌های یک روانشناس تحصیلی در اصفهان کمک بگیرید.

نویسنده: سهیلا بابایی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *