تغذیه و ام اس (MS)

قهوه سبز و لاغری
قهوه ی سبز و کمک به لاغری!
خرداد 21, 1398
فواید ویتامین D
ویتامین D می تواند به افراد مبتلا به سرطان کمک کند.
خرداد 23, 1398

تغذیه و ام اس (MS)

ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس

ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس

تغذیه و ام اس (MS)

ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سیستم عصبی خود بدن حمله می کند. راه درمان و کنترل زیادی برای کمک به افراد مبتلا به ام اس وجود دارد.

در این بیماری چربی (میلین) که سلول های عصبی را پوشانده است از بین می رود. در نتیجه ی این تخریب سلول های عصبی قابلیت خود برای انتقال و رساندن پیام های عصبی را از دست می دهند.

به عبارت دیگر توانایی مغز نیز در دستور دادن به ماهیچه ها و عضلات کاهش می یابد. این تغییرات به بروز درد, ضعف و مور مور شدن منجر می شود. در بعضی افراد ممکن است تغییر خلق و خو, لرزش و خستگی نیز بروز کند.

بیماری ام اس بیشتر در سنین 20 تا 40 سالگی بروز می کند, اما امکان بروز یا پیشرفت آن در هر سن دیگری نیز ممکن است.

رژیم غذایی و ام اس

نوع رژیم غذایی می تواند به بیمار کمک کند. شناخت رژیم مناسب و رعایت آن م بتواند از بروز بعضی علائم و احتمال پیشرفت بیماری بکاهد.

همانطور که گفتیم ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری خود ایمنی است. یعنی در آن سیستم ایمنی بدن فرد به اشتباه به سلول های بدن فرد حمله می کنند.

رژیم غذایی و ام اس ممکن است از طریق یکی از موارد زیر مرتبط باشند.

باکتری های شکمی و نقش آن ها در تداخلات سیستم ایمنی

کمبود ویتامین های مختلف

ارتباط بعضی مواد مغذی در تقویت سیستم عصبی

غذاهای مناسب برای افراد مبتلا به ام اس

غذاهای خاصی می توانند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند. این غذاها ممکن است در تقویت سیستم ایمنی, سیستم عصبی و یا دیگر بخش ها به سلامت کلی بدن کمک کنند. استفاده از پروبیوتیک ها, پری بیوتیک ها, فیبر, ویتامین D, بیوتین و آنتی اکسیدان ها می تواند کمک بسیار زیادی برای افراد مبتلا به ام اس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *