بای پس

لاغری با عمل بای پس معده

افراد بسیار زیادی هستند که بارها رژیم های غذایی, ورزش و قرص های لاغری را امتحان کرده اند اما به نتیجه نرسیده اند. عمل بای پس معده یکی از روش هایی است که می تواند به این افراد که از چاقی مفرط رنج می برند کمک کند. در این روش دو امر مد نظر است, یکی اینکه معده فرد کوچکتر شود و زودتر احساس سیری کند و دوم اینکه مواد غذایی که مصرف کرده کمتر جذب بدن شود.

عمل بای پس چگونه انجام می شود؟

در این روش ابتدا معده را کوچک می کنند. کوچک کردن معده در این روش به این صورت است که ابتدا برشی در معده ایجاد میکنند و سپس قسمت برش خورده را می دوزند. به این ترتیب معده به دو بخش کوچک و بزرگ تبدیل می شود. غذایی که فرد میخورد وارد بخش کوچکتر که حجم بسیار کمی دارد می شود. در این روش با اینکه غذایی وارد بخش بزرگتر نمی شود اما این بخش از داخل بدن خارج نمی شود. پس از آن بیش از یک متر از روده را برش داده و به بخش کوچک معده متصل می کنند. بخش بزرگتر روده نیز از بدن خارج نمی شود.
به این ترتیب حجم غذایی که لازم است تا فرد احساس سیری کند کاهش می یابد و پس از آن نیز طول کمتری از روده ار طی می کند و به همین دلیل میزان جذب نیز کاهش می یابد. با استفاده از این روش افراد پس از گذشت یک تا دو سال بیش از 80 درصد اضافه وزن خود را از دست می دهند.
جراحی بای پس معده نیز به روش لاپاروسکوپی و با استفاده از دوربین و تجهیزات انجام می شود و برش های کوچک های اعمال می شود و به این ترتیب دوران نقاهت و بهبودی نیز بسیار کوتاهتر شده و فرد می تواند به زودی به روال روزمره زندگی و انجام فعالیت های دیگر بازگردد.

مزایای عمل بای پس معده

کاهش حجم معده باعث کاهش چشمگیر غذای مصرفی فرد می شود.
در درمان دیابت نوع 2 بسیار موثر است.
این عمل برای افراد بین 18 تا 70 سال انجام می شود.
از آنجایی که جراحی به صورت لاپاروسکوپی انجام می شود درد پس از عمل بسیار کمتر است و دوران بهبودی نیز بسیار کوتاهتر می شود.
از آنجایی که هیچکدام از قسمت های معده یا روده از بدن خارج نمی شوند به هر دلیلی که ممکن است برای بیمار پیش بیاید میتوان معده یا روده را به حالت قبل بازگرداند. به عبارت دیگر این عمل برگشت پذیر است.

اقدامات قبل و بعد از جراحی بای پس چیست؟

قبل از انجام جراحی از مصرف سیگار خودداری کنید. حتما تحت نظر پزشک باشید و طبق رژیم غذایی دریافتی عمل کنید.
اگر جراحی به صورت لاپاراسکوپی انجام شود بیمار می تواند بعد از دو روز از بیمارستان مرخص شود. اما در غیر اینصورت حداقل یک هفته بستری در بیمارستان مورد نیاز است.
بیمار باید در هفته ابتدایی استراحت مطلق داشته باشد و از انجام هرگونه فعالیتی اجتناب کند. پس از یک تا دو ماه بعد از جراحی بیمار باید از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین تر از 5 کیلو و یا حتی بالا رفتن از پله خودداری کند.
جهت جلوگیری از عفونت و تورم و قرمزی باید پانسمان زخم به صورت مرتب تعویض شود. ویزیت بیمار توسط پزشک در یک هفته ی اول پس از جراحی, و پس از آن در ماه اول و ماه دوم انجام می شود.