اسلیو

جراحی اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده معمولا برای افرادی که از اضافه وزن بالا رنج می برند انجام می شود. در جراحی اسلیو معده معمولا هفتاد تا هشتاد درصد معده برداشته می شود و حجم آن به طور چشمگیری کاهش می یابد.

اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

جراحی اسلیو معده که با نام اسلیو گاستروکتومی نیز شناخته می شود جراح بیشتر معده را بر می دارد و فقط بخشی از معده که به بخش موزی معروف است باقی می ماند.
جراحی اسلیو ممکن است با یک برش بزرگ شکمی (روش باز) و یا چند برش کوچک و با استفاده از دوربین و دیگر ابزار انجام شود.
طی جراحی اسلیو بیش از پنجاه درصد معده برداشته می شود و تنها یک بخش کوچک لوله ای شکل به جا می ماند.
از آنجایی که در این جراحی بخشی از معده برداشته می شود به همین دلیل عملی برگشت ناپذیر است. از آنجایی که بعد از کوچک کردن معده فرد بسیار سریعتر احساس سیری می کند برای کاهش وزن زیاد مناسب است.

جراحی اسلیو برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که از اضافه وزن بالا رنج می برند و رژیم های غذایی روی آن ها جواب نداده و قادر به ورزش کردن هم نیستند می تواند جراحی اسلیو را برای لاغری مورد بررسی قرار دهند.
عمل های جراحی زمانی برای افراد در نظر گرفته می شود که شاخص توده بدنی یا BMI آنها بیشتر از چهل باشد. اما عمل اسلیو ممکن است برای افرادی با توده بدنی سی و پنج به بالا نیز انجام شود. دستیابی به وزن مورد نظر با استفاده از روش اسلیو باید همراه رژیم غذایی مناسب انجام گیرد.

مراقبت های پس از اسلیو معده چیست؟

اگر جراحی شما به روش جراحی باز انجام شده باشد باید حدود 4 تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید خودداری کنید. اما جراحی ها معمولا به روش لاپاروسکوپی انجام میشود و به دلیل کوچکتر بودن برش های جراحی دوران نقاهت و بهبودی نیز کوتاهتر و سریعتر خواهد شد.
همچنین پزشک ممکن است برای کاهش درد جراحی مسکن هایی نیز برای بیمار تجویز کند.

رژیم غذایی پس از اسلیو معده چگونه است؟

پزشک معالج رژیم مناسب را به شما ارائه خواهد داد و رعایت رژیم بسیار ضروری است اما به طور کلی سعی کنید برای جلوگیری از کاهش آب مورد نیاز بدن طی روز به اندازه مناسب آب بنوشید. از مصرف کالری به صورت مایع اجتناب کنید. پس از احساس سیری مصرف غذا را متوقف کنید در غیر اینصورت ممکن است دچار حالت تهوع و یا حتی استفراغ شوید. به مرور و تحت نظر پزشک غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
بهتر است پس از عمل اسلیو به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و رژیم غذایی مناسبی که حاوی پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی باشد را دریافت کنید. در بعضی موارد پزشک استفاده از مکمل های ویتامین را تجویز کنید.